AktualnoLife StyleNovostiVijestiVijesti iz Županije

HRVATSKI DAN LIJEČNIKA Dr. Milinković: “Liječnički poziv je poseban, treba ustrajati, posebno na selu, doprinijeti životu sela je nemjerljivo bogatstvo”

Danas obilježavamo Hrvatski dan liječnika koji se obilježava u spomen na 26. veljače 1874. godine, kada je osnovan Hrvatski liječnički zbor, kao osma liječnička udruga u Europi.

Biti liječnik nije samo zanimanje, to je prije svega poziv. Biti liječnik znači profesionalnost, predanost, empatiju, ljudskost, disciplinu i mirnoću. Liječnik sluša, osjeća, razumije, prepoznaje i odlučuje.
Sve te vrline prepoznate su i u jednom od omiljenijih podravskih liječnika, dr. Stjepanu Milinkoviću iz Gole, koji je 2022. godine primio veliko priznanje Hrvatskog liječničkog zbora. Izabran je za začasnog člana Hrvatskog liječničkog zbora i to za dugogodišnje usavršavanje medicinske znanosti i struke, za unaprjeđenje zdravlja naroda te za djelatnost u radu Zbora.

foto: Koprivničko-križevačka županija

Iako već tri godine u liječničkoj mirovini, dr. Milinković cijeli je svoj radni vijek proveo u Goli, gdje je došao 1980. godine nakon završenog Medicinskog fakulteta u Zagrebu.

U razgovoru nam je otkrio kako je liječnikom odlučio postati tijekom srednjoškolskih dana.
-Nije mi od malih nogu bio san postati liječnikom, odlučio sam to tek u gimnaziji. Prijavio sam se na prijemni ispit, a nakon što sam prošao, odgovorno sam pristupio i završetku tog studija, kazao je dr. Milinković te istaknuo kako je od djetinjstva imao težak život.
-Živio sam u jednom malom dalekom selu u Lici i svaki sam dan pješačio nekoliko kilometara do osnovne škole. I sad se svako malo sjetim tih dana, posebno kad padne snijeg, prisjeća se dr. Milinković.
Škola mu je uvijek dobro išla, a zahvaljujući ocu koji ga je usmjeravao i podržavao, upisao je Medicinski fakultet u Zagrebu.

Još kao student radio je kao pripravnik na hitnoj medicini u Zagrebu, a kako nije još bio pozvan na odsluživanje vojnog roka pružila mu se prilika da dođe raditi u Golu.
-Po dolasku u Golu odmah me je pogodila Amorova strelica, upoznao sam svoju suprugu i to je, mogu reći, glavni razlog što sam ostao živjeti i raditi u Prekodravlju. I nakon odsluženja vojnog roka, vratio sam se u Golu gdje sam zasnovao obitelj i posvetio se svom liječničkom pozivu za koji sam 1986. godine specijalizirao obiteljsku medicinu, otkriva nam dr. Milinković.

Bio je prvi koncesionar u županiji, radio je u raznim sredinama kao ispomoć prema potrebi, od čega godinu dana i u Đurđevcu.

-Kao liječnik specijalist sam radio sve, od male kirurgije, savjetovališta za djecu, preventive, obiteljske medicine… Danas ima previše administracije, pacijenti zahvaljujući digitalnim sadržajima misle da nam dolaze informirani o svojoj dijagnozi, a zapravo su dezfinformirani, pa i to stvara određene frustracije. Vremena se mijenjaju, ali samo treba ustrajati. I ja i moja obitelj smo probdjeli brojne noći zbog mog poziva, ali nije mi žao, rekao je Milinković i pozvao mlade kolege da doprinose spašavanju ljudskih života jer je to, ističe, nemjerljivo bogatstvo.

Dr. Stjepan Milinković kazao je kako problem nedostatka mladih liječnika nije zaobišao ni naš kraj, ali su lokalne zajednice prepoznale da moraju stimulirati njihov dolazak. Svjestan je toga bio, kako kaže, i kao načelnik Općine. Ulaskom u političke vode nastojao je i u tom dijelu participirati i pomagati za poboljšanje uvjeta u medicinskom sustavu.

Dodajmo kako je u Općini Gola u svibnju 2023. godine, s radom započela nova liječnica, Jasmina Ilić. Zaposlena je zahvaljujući Županijskom Domu zdravlja, ali i dodatnoj financijskoj potpori općine Gola, koja izdvaja značajna sredstva kako bi mještanima osigurala adekvatnu zdravstvenu zaštitu.
-Svjesni smo da je financijski aspekt vrlo važan, pa smo stimulirali dolazak nove liječnice Ilić, koja odlično obavlja svoj posao i ponosan sam na njen rad s našim mještankama i mještanima, naglasio je Milinković.

foto: Podravski radio (arhiva 2023.- primopredaja ordinacije)

Komentirao je i problematiku da se mladi liječnici teško odlučuju na rad u ruralnim sredinama.

Doprinijeti životu sela je nemjerljivo bogatstvo. Odgovorno tvrdim da nema ništa ljepše od živoga sela, a mi u Podravini imamo ljude koji brinu o boljitku sela. Dobri liječnici svakako mogu pridonijeti tom putu oživljavanja i boljitku života na selu. Važno je da oni koji donose odluke i ovaj administrativni dio malo olakšaju. Na tragu toga, optimistično kažem kako sam siguran da će u budućnosti u seoskim sredinama biti dosta liječnika, zaključio je dr. Milinković.

tekst pripremile Anja Čorba i Martina Sabađija Buđak

Povezani članci

Odgovori

Back to top button
Skip to content
  • https://streaming.podravskiradio.hr/live