U Križevcima predstavljen projekt za suzbijanje nasilja u školama
U Križevcima je održano predstavljanje projekta „CARING – Preispitivanje društvenih i rodnih normi za smanjenje nasilja nad mladima u školi“ koji sufinanciraju Europska unija i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, a provodi ga Srednja škola „Ivan Seljanec“ Križevci. Cilj projekta je osvještavanja rodne dimenzije nasilja nad mladima te promicanja društvenih normi koje podržavaju jednakost i poštovanje, a podršku projektu uime Koprivničko-križevačke županije pružio je zamjenik župana Ratimir Ljubić.
Ravnateljica škole Gordana Juran Ratković u uvodnom je govoru naglasila je kako je Srednja škola „Ivan Seljanec“ Križevci među rijetkima odabranima školama za sudjelovanje u ovom vrijednom projektu kojeg provodi Hrabri telefon. Zahvalila je učenicima, njihovim roditeljima, nastavnicima te voditeljicama projekta na uspješno provedenim aktivnostima.
Čestitkama se priključio i gradonačelnik Mario Rajn istaknuvši ponos što je upravo Srednja škola „Ivan Seljanec“ iz Križevaca jedna od osam škola koje sudjeluju ovom projektu.
Prisutnima se obratio i zamjenik župana Ljubić koji je čestitao svim učenicima, mentorima i ravnateljici na projektu te istaknuo ulogu Županije u ovakvim inicijativama. „Županija polaže pažnju na sve dobne skupine od predškole do radne populacije i najstarijih kroz povjerenstva za ravnopravnost spolova, ljudska prava, Savjet mladih, tim za sprečavanje nasilja nad ženama, da bi se upravo spriječilo verbalno nasilje te svi drugi oblici nasilja. I ovaj vaš projekt tome će pridonijeti i vaša iskustva koja ćete dalje prenositi i na sve druge škole u našoj županiji“, naglasio Je Ljubić.
Uz Srednju školu „Ivan Seljanec“ Križevci projekt okuplja još sedam škola iz Hrvatske te partnerske škole iz Grčke, Rumunjske, Bugarske i Mađarske. Voditeljice projekta pedagoginja Tamara Vrhovec i knjižničarka Maja Baksa istaknule su kako projekt nastoji osnažiti mlade za nužne promjene u društvenim i rodnim odnosima, kroz preventivni program usmjeren na suzbijanje rodno uvjetovanog nasilja.
Projektne aktivnosti uključivale su dvodnevnu edukaciju o dječjim pravima za 21 nastavnika, kao i trodnevnu radionicu za deset učenika škole. Učenici su sami predstavili projektne teme, među kojima su prevencija nasilja, vrste nasilja, dječja prava, društvene norme te načini mijenjanja stavova i uvjerenja. U radionicama su sudjelovali i roditelji koji su kroz vježbe nastojali osvijestiti važnost uloge pojedinca u sprječavanju nasilja.
Izvor; KKŽ