Važno je znati – Spaljivanje organskog otpada
U tijeku je period spaljivanja biljnog otpada i trave na poljoprivrednim zemljištima kao i kod obiteljskih kuća prilikom uređenja okućnica.
Kako bi požara uzrokovanih spaljivanjem biljnog otpada bilo što manje skrećemo pozornost na neke sigurnosne mjere kojih se treba pridržavati:
-Ne spaljivati otpad noću, za vrijeme jakog vjetra, u blizini šume ili građevina podložnih zapaljenju.
-Spaljivanje je potrebno kontrolirati da se vatra ne proširi na eventualno druge poljoprivredne kulture kod poljoprivrednih zemljišta ili na građevine.
-Minimalna udaljenost mjesta spaljivanja od gospodarskih građevina mora iznositi 20 metara, a od ruba šume najmanje 200 metara.
-Osoba koja obavlja spaljivanje mora biti punoljetna i ne smije napustiti mjesto spaljivanja dok vatra nije u potpunosti ugašena
-U slučaju nekontroliranog širenja vatre potrebno je odmah izvijestiti vatrogasce, policiju ili upravu za zaštitu i spašavanje na telefon 112 te započeti sa gašenjem.
-Također je za napomenuti da je u 2017. godini u gradu Đurđevcu, u šumi „Borik“ zabilježeno nekoliko požara na otvorenom prostoru koji su lokalizirani i ugašeni. U navedenim požarima ne isključuje se ljudski faktor kao uzrok nastanka požara.
Obzirom na navedeno, mole se građani koji će se u narednom periodu kretati šumom „Borik“ u rekreativne ili druge svrhe, da ako eventualno zateknu osobe koje ukazuju na sumnju da su moguće nešto palili ili namjeravaju paliti, odnosno da nose sumnjivi kanister sa moguće zapaljivom tekućinom, na odjeći ili rukama imaju tragove čađe ili na drugi način svojim ponašanjem izazivaju ikakvu sumnju, da o tome odmah obavijeste policiju na broj 192 koja će odmah provjeriti navode dojave.