Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja diljem svijeta aktivnostima kojima se želi potaknuti ljude na akciju kako bi očuvali svoj dragocjeni dom, a ove godine tema je “Investiraj u naš planet” s naglaskom na borbu protiv klimatskih promjena i ublažavanje njihovih posljedica.
Suočena s izazovima u području klime i okoliša, Europska unija postavlja ciljeve, osmišljava mjere i prati inicijative sukladne Europskom zelenom planu. Do 2050. godine Europa će postati prvi klimatski neutralan kontinent, a promišljenim, odgovornim i učinkovitim ponašanjem pojedinaca, vlada i industrija, ostvarit će se taj cilj.
Hrvatska je, također, uključena. Kroz provedbu različitih međunarodnih ugovora, sporazuma i strategija, aktivno se smanjuje emisija stakleničkih plinova, povećava se otpornost na klimatske promjene i ublažava nastanak šteta od ekstremnih vremenskih događaja. Emisije stakleničkih plinova koje degradiraju prirodne ekosustave, posebice šuma i močvara, temeljni su uzroci klimatskih promjena i ekstremnih pojava. Međutim, upravo je u prirodi ključ za ublažavanje i prilagodbu. Naime, ekosustavi su prirodni ponori za ugljik iz atmosfere i dokazano rješenje za smanjenje negativnih utjecaja klimatskih promjena. Preko trećine doprinosa globalnim klimatskim ciljevima leži u rješenjima temeljenima na prirodi, a preko polovice svjetskog BDP-a ovisno je o prirodi i uslugama ekosustava.
Zato borbi protiv klimatskih promjena i zaustavljanja gubitka bioraznolikosti treba pristupati koordinirano iz svih sektora i segmenata društva kako bi se osigurao sinergijski pozitivan učinak, a sva buduća ulaganja treba planirati i provoditi na način da ne čine štetu okolišu te doprinose klimatskim ciljevima i ciljevima bioraznolikosti.