FOTO Lea Đurđevac zamijenila Torontom; “Nedostaje mi mamina kuhinja, ali Kanada me oduševila”

Donosimo priču naše bivše kolegice, djevojke koja je iz srca Podravine, iz Đurđevca, svoj novi dom pronašla na drugom kraju svijeta, u Torontu. U razgovoru s Leom otkrivamo kako izgleda život u jednom od najvećih gradova Kanade, s kakvim se izazovima susrela nakon preseljenja, što joj najviše nedostaje iz Hrvatske te kako izgleda svakodnevica u njezinom novom okruženju.

– Dolazim iz Đurđevca, imam 24 godine i studentica sam 3. godine Komunikologije, medija i novinarstva. Đurđevac bi opisala kao mali šarmantni gradić koji ima zanimljivu povijest i kulturu, svima poznatu Picokijadu i predivnu prirodu kojom je okružen Đurđevac – govori Lea s nostalgijom o Đurđevcu.
U Toronto se odlučila preseliti prošle jeseni nakon što je tamo provela cijelo ljeto.
– Glavni razlog preseljenja je ljubav. Upoznala sam svog dečka prošlog ljeta kada sam došla u posjet prijateljici Ani, koja se ovdje preselila prije nekoliko godina. Prije nego što sam se preselila u Toronto provela sam dva ljeta ovdje i jako mi se svidjelo. Potpuno je drugačije od Hrvatske i općenito Europe – opisuje Lea i dodaje kako je prije preseljenja imala dojam kako izgleda život u Torontu.

– Bilo mi je jako uzbudljivo, novo i osvježavajuće. Prepuno sadržaja, restorana i raznih kultura tako da nikada ne može biti dosadno, a ni ponestati ideja što raditi i kako se zabaviti. Nisam nikad razmišljala o preseljenju u Toronto ili negdje drugdje barem u narednih nekoliko godina, no kako sam započela vezu tako sam neplanirano nastavila svoj život ovdje. Logično je da je Toronto tada postao moj prvi izbor – govori Lea koja kao najveći izazov navodi prilagodbu na drugačiju svakodnevicu, odnosno ne viđanje svoje obitelji i prijatelja.
– Tako da mi oni najviše nedostaju, ali srećom danas postoji tehnologija pa se možemo vidjeti svakodnevno putem kamere ili razmijeniti poruke. Također, jedan od najvećih izazova u Kanadi je duga i hladna zima. To je definitivno najveća razlika između Hrvatske i Kanade. Ponekad bi temperatura pala na -30 ili se desila snježna oluja i tada bi snijeg dosegnuo po nekoliko metara. U takvim uvjetima bilo je opasno izaći iz kuće, ali istovremeno bilo je zanimljivo to vidjeti – govori Lea i dodaje kako je Božić bio bijel.

Govoreći o jeziku, Lea govori da se dobro snašla jer engleski zna od prije, iako je zamorno konstantno razmišljati i pričati na engleskom.
– Živim s dečkom i razgovaramo isključivo engleskim jezikom, ali on se trudi naučiti neke riječi na hrvatskom, a i ja se trudim naučiti nešto grčkog pošto je on podrijetlom Grk. Tako da trenutačno miješamo tri jezika u našoj kući – govori Lea kroz smijeh.
Kultura Kanađana je drugačije nego u Hrvatskoj, a kao najveću razliku spominje to, da nema ispijanja kava poslije posla na terasi omiljenog kafića.
– Ovdje se većinom radi cijeli dan, a tome ne pomaže promet koji je u ovako velikom gradu kaotičan. Ponekad treba dva sata da bi se došlo do posla, a nakon posla vratilo. Tako da se dosta vremena izgubi u prometu i to je definitivno mana ovako velikog grada – rekla je Lea.
Od velike pomoći su joj bili prijatelji koje je upoznala prošlog ljeta i njezina prijateljica Ana i dečko koji joj je velika podrška.
– Trenutačno ne radim jer sam fokusirana na pisanje završnog rada obzirom da sam upisala apsolventsku godinu i jedino me završni rad dijeli od moje diplome. Zahvaljujući mojoj mentorici i njezinoj suradnji, uskoro ću zatvoriti to poglavlje – govori Lea.

Lea nastavlja kako ništa ne može zamijeniti našu hranu iako u Kanadi može isprobati hranu iz svih dijelova svijeta.
– Ipak mi nedostaje mamina kuhinja kao i dragi ljudi. To je nešto sto mi najviše nedostaje, sve ostalo je zamjenjivo i ja se osobno mogu prilagoditi svemu. Kada bih usporedila život u Đurđevcu i Torontu, definitivno mogu reći da tu nema mnogo sličnosti. Razlika je od veličine grada do kulture pa do navika ljudi i sadržaja koji gradovi nude – ističe Lea i dodaje kako smatra da se nije promijenila kao osoba od kada se preselila jer je ipak odrasla u Hrvatskoj.
– Vjerojatno sam ovdje iskusila nešto novo što me možda potaknulo da izađem iz svoje zone komfora, ali ja i dalje mislim da se nisam puno promijenila – priča Lea i spominje kako za sad nije imala priliku posjetiti Hrvatsku jer se relativno nedavno preselila ovdje i zanimljivo joj je putovati i istraživati Kanadu.
– Uvijek je lijepo iskusiti nešto novo i osvježiti svoj život. Ako vam se ne svidi, uvijek se možete vratiti nazad, a ako ne iskusite ne možete ni znati. Onima koji se tek doseljavaju u Kanadu bi poručila da budu spremni na dugu i snažnu zimu iako su ljeta vrlo ugodna i slična ljetu u Hrvatskoj – rekla je Lea i istaknula kako moraju biti spremni na veće troškove života nego što su u Hrvatskoj.
O svojoj skoroj budućnosti, Lea navodi plan ostanka u Kanadi i izgradnje života tamo.
– Trenutačno se ne mogu zamisliti u Đurđevcu. Mislim da bi mi nedostajao kaos ovog velikog grada, no nikad ne reci nikad – rekla je.
– Za one koji želi posjetiti Kanadu, mogu to učiniti ako imaju turističku vizu koju zaista nije teško dobiti. Za one koji žele ostati duže i raditi potrebna je radna viza, a s vremenom ako se želi dobiti državljanstvo to je ipak duži i zahtjevniji proces. Kanada je zbilja ogromna i predivna zemlja poznata po jezerima, tako da ovog ljeta dečko i ja planiramo putovati u Alberu i istražiti Canadian Rockies – zaključila je Lea.
Tekst uredile Silvija Zidar i Monika Majnović.
Fotografije ustupila Lea Oreč.