Life StyleNovostiVijesti

Međunarodna aktivnost đurđevačkih esperantista u Glasgowu u Škotskoj

Članovi Dokumentacijskog esperantskog centra iz Đurđevca od 30. rujna do 4. listopada boravili su na posljednjem susretu partnerskih organizacija Erasmus+ projekta „Mrežno obrazovanje sada”, koji je održan u Glasgowu u Škotskoj.

Na ovom skupu razmatrani su zaključci o cjelokupnom projektu, koji je započeo krajem 2020. godine te se odvijao u vrlo nepovoljno vrijeme pandemije koronavirusa. Partnerske organizacije po prvi put su se okupile u Đurđevcu sredinom kolovoza 2021. godine, a zatim su slijedili susreti u Poljskoj, Francuskoj, Italiji te završni susret u Glasgowu, koji je ujedno bio i posljednji u Velikoj Britaniji nakon njenog istupanja iz Europske unije.

Projekt u kategoriji KA2 (Ključne aktivnosti 2 − Strateška partnerstva u području obrazovanja i osposobljavanja) odobrila je poljska Agencija za mobilnost i programe Europske unije. Koordinator projekta bilo je Društvo esperantista iz Białystoka (grada u kome je prije 135 godina nastao međunarodni jezik esperanto), a partneri su bili Esperantski kulturni centar iz Toulousea, Bunta Esperanto-Asocio iz Bologne, Kosmo-strategio iz Edinburgha i đurđevački Dokumentacijski esperantski centar.

Đurđevački sudionici bili su izuzetno aktivni u provedbi projekta pa ne čudi činjenica da ih se poziva u nova partnerstva. U pripremi je volonterski projekt tijekom kojega bi u Đurđevcu sljedeće godine pet mjeseci boravio jedan volonter iz Francuske. Dođe li do ostvarenja tog projekta, bio bi to znatan napredak za Centar koji kao nacionalni arhiv hrvatskih esperantista treba suradnike za sređivanje i digitalizaciju arhivske građe.

Na tragu iskustava s Erasmus+ projekta koji se upravo privodi kraju, Dokumentacijski esperantski centar je početkom ove godine na natječaj Ministarstva kulture i medija RH

prijavio projekt digitalizacije najznačajnijih esperantskih časopisa koji su izlazili u Hrvatskoj. Ministarstvo je projekt digitalizacije prihvatilo i odobrilo 50% traženih sredstava, dok je ostatak sredstava osigurala američka fondacija Esperantic Studies Foundation. Digitalizaciju preko 4200 stranica čaopisa „La Suda Stelo”i „Konkordo” obavila je tvrtka iz Varaždina te će se cjelokupni materijal staviti na raspolaganje javnosti u PDF i OCR formatima, što će značajno pojednostaviti pretraživanje i proučavanje ove vrijedne građe.

Povezani članci

Odgovori

Back to top button
Skip to content
  • https://streaming.podravskiradio.hr/live