Održan Okrugli stol – Važnost razvoja sustava podrške za žrtve i svjedoke kaznenih djela i prekršaja
U organizaciji Policijske uprave koprivničko-križevačke, udruge „Hera“ iz Križevaca i udruge za zaštitu i promicanje ljudskih prava održan je Okrugli stol,tematike -„Važnost razvoja sustava podrške za žrtve i svjedoke kaznenih djela i prekršaja“.
Svrha održanog okruglog stola bilo je ukazati na potrebu razvijanja i jačanja sustava podrške žrtvama i svjedocima, prikazati dosadašnja postignuća i poduzete mjere na područjima promicanja prava žrtava i svjedoka kaznenih djela i prekršaja, kao i umrežavanje organizacija i institucija civilnog društva koje se u svom radu zalažu za promicanje prava žrtava i svjedoka kaznenih djela i prekršaja. U prvom dijelu, obratila se Marina Švagelj Jažić, voditeljica projekta „Podrška žrtvama i svjedocima“, predsjednica udruge „Hera“, te je još jednom istakla važnost samog projekta, kao i način realizacije istog, uložena sredstava, te područje djelovanja.
O ulozi sudova u razvoju sustava prava i podrške za žrtve i svjedoke, obratila se predsjednica Općinskog suda u Koprivnici, Lidija Vuljak. Predsjednica je navela kako je izuzetno bitno da institucije koje rade srodan posao, odnosno rade sa žrtvama, budu uvezane, da žrtve budu pravovremeno informirane o pravima, također da se izbjegava sekundarna viktimizacija, kao i da je vrlo važno da građani budu dobro informirani , općenito o svojim pravima, te da im budu dostupni promo materijali, sve informacije, na dostupan i prijemćiv način.
Potom se prisutnima obratila policijska službenica Ureda načelnika, članica tima za pomoći podršku žrtvama. Istaknuta je problematika, najzastupljenija, statistički gledano, u vezi žrtava obiteljskog nasilja, kako s prekršajnog, tako i kaznenog aspekta.
Predstavljeni su preventivni projekti Policijske uprave koprivničko-križevačke,te je Policijska službenica napomenula da u okviru PU koprivničko-križevačke postoji posebno uređena prostorija za razgovor sa žrtvama kaznenih djela, te da postoje specijalizirani policijski službenici za maloljetničku delinkvenciju, kao i posebno educirani za rad sa žrtvama seksualnih delikata.
Na kraju dodajamo da je Nacionalni pozivni centar osnovan 16. srpnja 2013.g., dok je njegov djelokrug: informiranje o pravima, pružanje emocionalne podrške, pružanje praktičnih informacija, upućivanje na relevantne institucije i organizacije civilnog društva. Što se tiče statistike – od 16. srpnja 2013. – do 31.listopada 2017.g. zaprimljeno je 5 809 poziva.