AktualnoNovostiVijestiVijesti iz Županije

Prezentacija projekta Eko – etno muzeja s interpretacijskim centrom u Novigradu Podravskom (kuća Šinkovac“)

Na 31. sjednici Općinskog vijeća Općine Novigrad Podravski koja je održana 12.12.2023. godine pod točkom 2. dnevnoga reda prezentiran je projekt izgradnje i sadržaja Eko – etno muzeja s interpretacijskim centrom, vezano uz participaciju stručne i šire javnosti u kreiranju projektnog rješenja.

Projekt su prezentirali: Kristina Štefov, projektantica tvrtke Petgrad d.o.o. iz Koprivnice i od Općine angažirani konzultanti arhitekt Antonio Grgić i povjesničar umjetnosti i arheolog Marijan Špoljar
Na prezentaciji su bili prisutni članovi Općinskog vijeća: Zlatko Makar, Dragica Herbai, Nives Markovica, Dragutin Gotal, Draženka Mihoković, Monika Vargović Presek, Slavko Posavec, Ines Šarac, Vedran Štefanec, Marcel Murtezani i Tomislav Gerić, općinski načelnik Zdravko Brljek, službenice JUO: Melita Puhalo i Mirela Rušak, pročelnik JUO Vladimir Tončić, pomoćnica ravnateljice PORA KKŽ Senada Ranilović, te predsjednici/predstavnici udruga na području Općine Novigrad Podravski: Josip Harabajza, Jakov Čordaš, Toni Karuza, Josip Petras, Katarina Franjo.

Slijedi izvod iz skraćenog zapisnika 31. sjednice Općinskog vijeća Općine Novigrad Podravski:
„Točka 2.
PREDSJEDNIK daje riječ predstavnici tvrtke Petgrad d.o.o. Kristini Štefov koja uz projekciju na platnu pojašnjava prijedlog nacrta budućeg Eko – etno muzeja s interpretacijskim centrom koji se projektira na lokaciji Koprivnička 30, Novigrad Podravski, na zemljištu u vlasništvu Općine Novigrad Podravki. Zemljište se nalazi između Podravske magistrale, odnosno ulice Koprivnička i ulice Braće Radić, a na susjednoj parceli smješten je novigradski Mali park. Projektantica objašnjava da se postojeće zgrade: kuća s podrumom, štagalj, kotac, te bunar zadržavaju uz potrebno uređenje i rekonstrukciju u mjeri koju zahtjeva predviđena namjena prostora ali koju odobrava nadležni konzervatorski ured. Na postojeću zgradu se nadovezuje nova građevina koja se smješta na sada neizgrađenom zemljištu u smjeru Malog parka, a od strane kojeg se predviđa glavni ulaz u zgradu. Projektantica uz objašnjenje prikazuje na platnu tlocrte i predloženi izgled postojeće i nove zgrade uz napomenu da je, posebno novi dio, podložan promjenama ukoliko to bude potrebno, a vezano uz iznalaženje najboljeg rješenja pri podudaranju namjene i izgleda zgrade, te propozicija u budućoj natječajnoj dokumentaciji EU fondova.

Nakon projektantice prisutnima su se obratili od Općine angažirani konzultanti za provedbu predmetnog projekta. Arhitekt Antonio Grgić i muzeolog Marijan Špoljar iz firme Arhitekti kulture d.o.o. autori su koncepta i zajedno sa ostatkom svog tima čine autorski tim koji je izradio idejno arhitektonsko rješenje na osnovu kojeg se trenutno izrađuje glavni projekt. Oni su istaknuli važnost projekta ne samo za Novigrad Podravski, već i šire, za čitavu Podravinu, jer postoji mogućnost da ovaj ekomuzej postane jedna od najvažnijih baštinskih institucija ove regije s obzirom na snažnu tradiciju i dobru zemljopisnu i prometnu poziciju naselja. Cilj je suvremenim pristupom iskoristiti bogatu kulturnu baštinu Novigrada i snažnih pojedinaca koji su ovdje iznikli (Trnski, Lončarić, Sagner, Marija Puškarić i drugi), a koji imaju kapacitet pobuditi interes nacionalne razine. Cilj je također angažirati lokalnu zajednicu koja bi se trebala aktivno uključiti u rad ovog kulturno-društvenog centra, te je na tom cilju utemeljen čitav koncept ovog ekomuzeja. Ovaj projekt bi trebao biti kamen temeljac za promišljanje i za pokretanje kulturno turističke industrije kao velikog još uvijek neiskorištenog potencijala ovog kraja.

Nakon izlaganja vijećnici i gosti postavljaju pitanja na koja je uz pojašnjenja odgovoreno koliko je u ovoj fazi projekta to moguće. Projektantica pojašnjava projektno tehnička rješenja, a konzultanti pojašnjavaju ideju da se, budući je Martin Sagner rođeni novigradec, preko interpretacijskog centra i koncepta, naročito stare, autohtone seoske kuće i organizacije seoskog dvorišta, kroz priču o Dudekovoj hiži i liku poštenjaka i težaka Dudeka, predstavi životna filozofija ne samo Novigrada Podravskog nego čitave Podravine i Podravaca.
Načelnik se uključuje u raspravu i spominje dodatnu pozitivu u mogućnosti povezivanja ovog projekta sa projektom uređenja i aktiviranja nedaleke kuće i ateljea priznatog slikara, kipara, grafičara i režisera animiranih filmova Zvonimira Lončarića.

Načelnik poziva i gđu. Senadu Ranilović kao predstavnicu Pore da se obrati nazočnima. Gđa. Ranilović ističe da PORA KKŽ već više godina uspješno surađuje s Općinom Novigrad Podravski u pripremi i realizaciji niza projekata za koje su ostvarena financiranja ili sufinanciranja iz EU i nacionalnih fondova, pa vjeruje da će tako biti i u ovom projektu za kojeg je najavljeno da prijave kreću od 1. veljače 2024. godine.

Predsjednik određuje kratku pauzu do 10 minuta u kojoj vijećnici i gosti uglavnom i nadalje komentiraju i iznose svoja mišljenja o prezentiranom projektu.“

IZVOR: Općina Novigrad Podravski

Povezani članci

Odgovori

Back to top button
Skip to content
  • https://streaming.podravskiradio.hr/live