U OŠ Đurđevac na Aktivu učitelja hrvatskoga jezika i knjižničarke gostovao je njihov svestrani kolega i sugrađanin dr. Velimir Piškorec, redoviti profesor na Odsjeku za germanistiku, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. U svom predstavljanju dotaknuo se germanizama u đurđevačkom govoru. Upoznao je sve prisutne sa svojim radom, projektima i djelovanjem na fakultetu i šire te u našoj lokalnoj sredini. Podržava njegovanje dijalektalnih govora, a posebno našeg kajkavskog narječja na koji je ponosan.
Razgovaralo se o o jeziku i jezikoslovlju, germanizmima i jezičnoj baštini. Profesor Piškorec pokazao je projekt Zvučnog atlasa hrvatskih govora na kojem je kao voditelj projekta radio s vanjskim suradnicima.
Zvučni atlas hrvatskih govora zanimljiv je interaktivni prikaz hrvatskih mjesnih i gradskih govora u Republici Hrvatskoj i izvan nje. Na njemu za svaki prikazani govor izvorni govornici kazuju mjesne inačice zadanih rečenica hrvatskoga standardnoga jezika. U svakoj rečenici nalaze se riječi s određenim dijalektnim obilježjima, a što možete vidjeti i čuti na slijedećoj poveznici: http://hrvatski-zvucni-atlas.com/interaktivni-zemljovid
Svrha Zvučnoga atlasa hrvatskih govora je bilježenje, čuvanje i promicanje žive hrvatske jezične baštine. Na globalnoj razini atlas je vrlo vrijedan doprinos predstavljanju i očuvanju svjetske jezične raznolikosti.
Gost je sve prisutne upoznao s ostalim svojim publikacijama i projektima dostupnim na internetu. Većina je digitalizirana te se nalaze na slijedećim poveznicama:
Velimir Piškorec u osnovnoj školi bio je vrlo aktivan u Novinarskoj grupi, pisao je i bio urednik školskog časopisa Sunčanim stazama, a koji se danas zove Đurek.