Tematskom sjednicom županijsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova obilježilo Međunarodni dan djece žrtava nasilja
Županijsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova u prostorijama Županijske uprave je organiziralo obilježavanje Međunarodnog dana djece žrtava nasilja, koji su UN proglasili 1983.godine zbog velikog broja djece žrtava nasilja u svijetu i svakodnevnog kršenja prava djece. Predsjednica Verica Rupčić je istaknula kako u okviru svojega djelovanja Povjerenstvo posebni naglasak stavlja upravo na problematiku svakovrsnog nasilja raznim aktivnostima i kampanjama pa je i ovo obilježavanje usmjereno osvješćivanju javnosti da nasilje nad djecom nikad nije opravdano i kako svi trebamo aktivno doprinijeti sprečavanju nasilja, odnosno prevenciji.
Tematskoj sjednici su prisustvovale predstavnice većine dječjih vrtića s područja županije te predstavnice institucija i udruga. Uvodno izlaganje je imala Renata Glavica, učiteljica mentorica, a u interaktivnom dijelu su se uključile predstavnice vrtića. Tako su razmijenjena iskustva, ali i nova saznanja vezana uz probleme nasilja i ranoj dječjoj dobi. Naglasak je bio i na potrebi učenja djece toleranciji i prihvaćanju različitosti te međusobnog uvažavanja djece, a posebice onih koji imaju različite teškoće.
Na sjednici su doneseni zaključci usmjereni na evidentnu potrebu osnivanja savjetovališta za roditelje, kao i edukacije roditelja u vrtićima te rješavanje problema vezanih uz nedostatak stručnjaka profila pedagoga i psihologa u vrtićima. Potrebno je i kroz individualni pristup djetetu reagirati na vrijeme, ali i edukacija odgajatelja/ica za detekciju i rješavanje problema nasilja.
Dogovorene su i daljnje aktivnosti u okviru suradnje Povjerenstva i vrtića te udruga. Na kraju sjednice su vrtićima i udrugama podijeljene puzzle, koje je Povjerenstvo priredilo u suradnji s Udrugom osoba s invaliditetom “Bolje sutra”. Predsjednica Rupčić je izrazila nadu da će biti korisne kao edukativno sredstvo kako bi djeca kroz igru učila da je nasilje loše i nedopustivo, ali i da se međusobno uvažavaju od malih nogu te da moraju prihvaćati različitosti i biti tolerantni, posebice prema djeci s različitim teškoćama.