Udruga udomitelja za djecu Osmijeh iz Đurđevca uspješno provela Erasmus+ projekt za djecu i mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi – “Per aspera ad astra”
Udruga udomitelja za djecu Osmijeh iz Đurđevca uspješno je prijavila i počela s provedbom Projekta pod nazivom “Per aspera ad astra”!
Projekt traje 14 mjeseci, od 01.08.2021. do 30.09.2022. a financira ga Agencija za mobilnost i programe Europske unije u vrijednosti 240.000 kuna. Na projektu sudjeluje 36 mladih i 6 voditelja, dok je glavna aktivnost održana u Selcu u Hostelu Virovski dom od 15.07. do 24.07.2022.
Projekt je prijavljen s partnerskom organizacijom Udrugom Srce na dlanu iz Banja Luke odnosno Bosne i Hercegovine.
Projekt razmjene mladih “Per aspera ad astra” prvi je Erasmus+ projekt udruge udomitelja za djecu „Osmijeh“, a proizašao je iz potrebe djece i mladih iz udomiteljskih obitelji za novim iskustvima, prilikama za učenje, druženje, upoznavanje svoje europske pripadnosti i stjecanje kompetencija koje će im biti korisne u životu i u budućem radu.
Sudionici u projektu su mladi bez odgovarajuće roditeljske skrbi, smješteni u udomiteljske obitelji ili u sustavu socijalne skrbi. Dio mladih pripada NEET skupini – nezaposleni mladi izvan sustava obrazovanja i osposobljavanja. Većina ih dolazi iz socijalno ugroženih obitelji, iz kojih su izdvojeni iz različitih razloga, koji su trajno utjecali na njihov razvoj, obrazovne sposobnosti, samopouzdanje i sliku o sebi, te sposobnost stvaranja prijateljstava.
Kroz neformalnu i informalnu edukaciju mladi imaju priliku učiti na zanimljiv i kreativan način obogaćen brojnim primjerima te vlastitim iskustvom, čime jačaju svoje životne vještine. Mladima se nastoji proširiti vidike, pružiti im mogućnost stjecanja novih iskustava i vještina, te ih povezati s drugim mladima, kako bi si izgradili mrežu društvene potpore i bili jedni drugima oslonac.
Opći cilj ovoga projekta je potaknuti učenje i razumijevanje ljudskih prava kod mladih, kako bi se osnažili za aktivno zastupanje svojih i tuđih prava.
SPECIFIČNI CILJEVI projekta su:
– stjecanje novih znanja o ljudskim
pravima, te vještina zastupanja vlastitih i tuđih
prava;
– promoviranje poštivanja, razumijevanja i uvažavanja
kulturnih razlika, posebice prema različitim nacionalnim,
etničkim, vjerskim, jezičnim te drugim manjinama i zajednicama;
-osnaživanje mladih za aktivnije građanstvo;
-promoviranje demokracije, razvoja, socijalne pravde, sklada u
zajednici, solidarnosti i prijateljstva između ljudi i nacija;
-daljnje razvijanje rada partnerskih organizacija usmjerenog na
razvitak kulture mira, a utemeljenoga na univerzalnim
vrijednostima ljudskih prava, razumijevanja među narodima,
tolerancije i nenasilja.
Većini sudionika ovoga projekta ovo je jedini način da iskuse putovanje, druženje i upoznavanje s
vršnjacima iz druge zemlje, razmjenu iskustava iz života u udomiteljskim obiteljima i nauče nešto na neformalan i zabavan način.
Sudionici ovog projekta su mladi u dobi od 17 do 22 godine koji dolaze iz udomiteljskih obitelji, mladi iz obitelji u riziku, mladi iz višečlanih obitelji, mladi Romske nacionalne manjine, mladi sa smanjenim intelektualnim sposobnostima i teškoćama u učenju, mladi s narušenim emocionalnim i psihičkim zdravljem zbog traumatskih iskustava kojima su bili izloženi u svojim obiteljima, prijatelji, članovi obitelji i volonteri. U projektu sudjeluje 18 mladih iz svake zemlje sudionice, podjednak broj mladih oba spola, a kao podrška sudionicima uključeno je po dvoje voditelja u svakoj grupi te još dvije osobe iz Hrvatske, kao odgovorne osobe koje prate provedbu projekta s praktične i logističke strane. Kako su većina sudionika razmjene mladih sudionici s manje mogućnosti, a dobar dio ih dolazi iz obitelji s težom socijalnom pozadinom, potrebno je bilo osigurati dodatnu podršku i pratnju kako bi se pobrinulo za sigurnost svih sudionika.
foto; Udruga udomitelja za djecu Osmijeh (Dubravka Čordašev, predsjednica)