AktualnoNovostiVijestiVijesti iz Đurđevca

Za srednjoškolce održano edukativno predavanje o Domovinskom ratu: komunikacija prije mobitela i bežičnog interneta

Kako se za vrijeme Domovinskoga rata osiguravalo komuniciranje brigada, koja i kakva su se sredstva pri tom koristila u vrijeme kad još nije bilo mobitela ni bežičnog interneta, doznali su učenici Strukovne školi Đurđevac na zanimljivom edukativnom predavanju. U okviru obilježavanja sjećanja na Domovinski rat, s fokusom na školsku temu “Sigurnost informacijskih sustava”, budućim tehničarima za računalstvo predavanje je održao Branko Novosel, pripadnik 127. Brigade Hrvatske vojske u Virovitici.

Predavač Branko Novosel podijelio je svoje iskustvo rada u Centru veze, gdje je vodio informatički dio komunikacije brigade na terenu i zapovjedništva u Virovitici. Učenicima je detaljno objasnio kako je osiguravao komunikaciju brigade, stvarajući program za šifriranje i dešifriranje izvještaja s terena koji su slani na velike udaljenosti između Slavonskog Broda i Virovitice pomoću računala i radio valova – paketa radija, koristeći digitalnu radio komunikaciju. Imali su priliku vidjeti ispis originalnog programa za šifriranje napisanog u TurboPascalu i DOS-u 1992. godine, ali i unutrašnjost vozila veze u kojem je radio, predstavljajući uređaje koji su se koristili.

Učenici su s velikim zanimanjem pratili detalje o borbi s jugoslavenskom vojskom kroz korištenje radio valova, zatim o tome da je naš Centar veze bio lociran pomoću goniometra i triangulacije od posebne postrojbe JNA, a potom i napadan, da smo imali strah od diverzanata koji su tražili centre veze kako bi prekinuli komunikaciju između vojnika i zapovjedništva, ali i da smo se služili svakakvim lukavstvima i protumjerama, šifriranim razgovorima te metodom ugradnje čipa za šifriranje inverzije glasa u radio stanice, pojasnio je Branko Novosel, siguran da ovakvo predavanje o Domovinskom ratu učenici još nisu imali prilike slušati i doživjeti.

Učenicima je, naime, bila omogućena i stvarna demonstracija opreme koja se koristila u ratu tog vremena, uključujući prijenosno crno-bijelo LCD računalo 486sx brzine 25 MHz i 2 Mb rama, Commodore 64, skener radio frekvencija i radio stanicu.

IZVOR: Grad Đurđevac

Povezani članci

Odgovori

Back to top button
Skip to content
  • https://streaming.podravskiradio.hr/live