AktualnoNovostiVijestiVijesti iz ĐurđevcaVijesti iz Županije

U Đurđevcu osnovano Društvo prijatelja Đurđevačkih pijesaka

U Đurđevcu je, uz nazočnost članova Hrvatskog geološkog društva, čelnih ljudi grada Đurđevca i Đurđevčana, osnovano Društvo prijatelja Đurđevačkih pijesaka.
Cilj mu je, kako je to utvrđeno Statutom, da se čuva, štiti i promiču za grad Đurđevac zaštićen i važan biološki, geološki, socio-ekološki i turistički prostor te odgaja i potiče mlade, srednjoškolce, studente  i zainteresiranu javnost, da ga preko stručnih, znanstvenih radionica i znanstvenih, diplomskih radova i doktorskih disertacija, stave u središte svojega znanstvenog interesa.
Na Osnivačkoj skupštini za predsjednika Društva je izabran Đurđevčanin prof. dr. sc. Bruno Tomljenović, dipl. ing. na Zavodu za geologiju i geološko inženjerstvo Rudarsko geološko naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Tajnik društva je Martin Mahović, a članovi Upravnog odbora su Valentina Štefoković, Marin Ferderber, Irena Tišljar, Danijel Domišljanović i Mario Fuček.
Predsjednik Nadzornog odbora je Želimir Hrvatić, a članice Božica Jelušić i dr. Lidija Galović.

Danas je više nego ikad važno čuvanje prirode. Mi na kućnom pragu imamo nešto posebno i geografski i botanički što moramo čuvati. Grad Đurđevac ima ambiciju financirati znanstvene radove i doktorske disertacije, vezane uz njihovu zaštitu i posebnost, pa pozivam sve zainteresirane u akademskoj zajednici da nam se jave, da stvaramo znanstvenu literaturu i podlogu za apliciranje za sredstva za čuvanje Pijesaka – rekao je gradonačelnik Hrvoje Janči i čestitao novoizabranom vodstvu.
Čestitke članovima Osnivačke skupštine i novom vodstvu uputio je i predsjednik Gradskog vijeća Željko Lacković zadovoljan što je osnivanje ovog Društva na tragu najnovije uredbe, odnosno europskog Zakona o obnovi prirode koji regulira kako vratiti život u prirodu, da se ona štiti kroz znanost, a preko projekata vrati u stanje prije uništenja. Prema tom Zakonu kroz šest mjeseci će članice EU morati napraviti timove koji će raditi na tome.

Grad Đurđevac već dugo ima inicijative za čuvanje bioraznolikosti našeg prostora. Predlažemo promjenu Strategije zaštićenih dijelova prirode s ciljem da rijeku Dravu, našu Amazonu, proglasimo Parkom prirode, da vratimo prirodi ono što je priroda dala nama – rekao je Željko Lacković i dodao da je osnivanje Društva prvi korak u čuvanju bioraznolikosti i ne samo na đurđevačkom mikrolokalitetu.

Književnica Božica Jelušić, predsjednica Ekološkog društva Đurđevac, najstarijeg u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj je zaključila da je obrazovanje za okoliš polazna i ultimativna točka cijele ove pozitivne đurđevačke poticajne inicijative i pri tom naglasila potrebu povezivanja društvenih djelatnosti, umjetnosti i kulture u  cjelokupnu priču.

Dobro je da su u Društvu uključene različite struke, da ćemo se povezivati za sličnim udrugama koje imaju isti cilj, ali i to što je Grad Đurđevac već do sada učinio znatne napore i uspostavio komunalnu, gospodarsku, kulturnu i turističku infrastrukturu za lakšu realizaciju naših ciljeva – zaključio je Bruno Tomljenović, predsjednik Društva prijatelja Đurđevačkih pijesaka i pozvao sve na suradnju.

izvor i foto; Grad Đurđevac

Povezani članci

Odgovori

Back to top button
Skip to content
  • https://streaming.podravskiradio.hr/live